Chátrajúce farmárske domy v Španielsku mali svoje najlepšie roky dávno za sebou a zdalo sa, že sa každú chvíľu rozpadnú. Dnes vám prinášame príbeh jedného z nich, ktorý sa radí do kategórie „s dobrým koncom“. Nachádza sa vo vidieckej osade Castromao v provincii Ourense. Pri pohľade pred obnovou sa zdalo, že tu pomôže len zázrak. Dom pozostával zo sústavy troch budov. Zastavaná plocha 150m2 bola rozdelená na dve poschodia.
Stredná časť z jednej strany susedí so západnou časťou a z druhej je spojená dreveným mostom pre peších. Toto riešenie poskytuje priame spojenie medzi tromi predtým nezávislými časťami a tiež umožňuje severojužný pozemný priechod medzi prednou a zadnou časťou staveniska.
Funkčná štruktúra domu jasne rozlišuje medzi súkromným využitím na prvom poschodí a spoločnými priestormi na prízemí.
Preto sa na poschodí nachádza spálňa a kúpeľňa v strednej a východnej časti, zatiaľ čo kuchyňa a obývacia izba sú v západnej časti. Tento kombinovaný kuchynský a obytný priestor poskytuje dokonalé spojenie medzi súkromnými priestormi na poschodí a spoločným priestorom na prízemí, ktorý je prepojený schodiskom, spájajúcim obe podlažia. Na prízemí je útulná obývacia izba.
Prvým krokom v rehabilitačnom procese bolo preskúmanie jednotlivých stavebných prvkov. Po zvážení všetkých kritérií boli tieto prvky starostlivo obnovené a celý proces projektovania bol naplánovaný tak, aby bol zásah v súlade so zachovanými historickými prvkami.
V súlade s týmto hlavným princípom architekti zakonzervovali a vylepšili kamenné steny troch častí budovy a vyčistili vnútornú aj vonkajšiu stranu kamenných múrov s ohľadom na ich pôvodné umiestnenie a štruktúru.
Tak sa tieto detaily stali styčnými bodmi, okolo ktorých sa točila celá rekonštrukcia. Celý povrch strechy je pokrytý pre túto oblasť tradičnou čiernou bridlicou, čo zaisťuje homogenitu integrovanej budovy a súlad s miestnym kultúrnym a prírodným prostredím.
Názov: Dom Castromao (Castromao house) Umiestnenie: Castromao, Španielsko Architektúra: PLP Atelier Stavba: 2020 Celková plocha: 260 m2 Foto: Hector Santos-Diez
Autor: Ivan Nôta