Jar sa hlási o slovo a s ňou aj prípravy na „odzimovanie“ záhrady či sadenie – činnosti, ktoré sa nezaobídu bez vody. Práve teraz je ideálny čas na zopár užitočných rád, ktoré by ste mali vedieť pred spustením čerpadla alebo domácej vodárne na vašej chate či záhrade. A máme tipy aj pre tých, ktorých čaká údržba znečisteného bazéna po zime.
Ak pred zimou demontujete čerpadlo zo svojho objektu a uskladníte ho v teple, môže sa stať, že zatuhne. Pred jeho namontovaním a spustením je preto potrebné ho pretočiť. „Odporúčam zložiť kryt ventilátora, uchopiť hriadeľ pomocou hasáka a pretočiť čerpadlo. Je to jednoduchý úkon, ktorý však môže zabrániť následným problémom, ako je vyhodený istič alebo dokonca spálený motor,“ vysvetľuje Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa špecializuje na predaj, servis a montáž čerpadiel, čerpacích systémov, vodární a nádrží od roku 1991.
Kontrola sania a zavodnenia čerpadla
Je dôležité skontrolovať aj sanie a čerpadlo pripojiť správne k saciemu a výtlačnému potrubiu, aby nikde nemohlo nasávať vzduch. Ak totiž nasáva vzduch, môže dochádzať k vodným rázom alebo čerpadlo nemusí čerpať vodu vôbec. Potom nasleduje fáza zavodnenia čerpadla a sania, pri ktorej je nutné nechať odstrániť nahromadený vzduch z celého systému. „Často sa stáva, že po dlhšom nepoužívaní čerpadla dôjde k prilepeniu spätnej klapky sacieho koša. Riešenie je jednoduché – spustite čerpadlo a jemne poklepte po sacom potrubí alebo sacom hrdle čerpadla umiestneného v studni. Vo väčšine prípadov sa klapka uvoľní a čerpadlo začne fungovať,“ radí Křapa.
Pozor na tlak vzduchu v nádobe domácej vodárne
Ak znovu uvádzate do prevádzky domácu vodáreň, nezabudnite skontrolovať taktiež aj tlak vzduchu v nádobe. „Pri nenatlakovanom systéme by mal byť tlak v nádobe na úrovni 90 % zapínacieho tlaku tlakového spínača. Ak vašu vodáreň riadi frekvenčný menič, vtedy ide o 70 % nastaveného tlaku na danom meniči,“ upozorňuje Křapa.
Ponorné čerpadlá
Doteraz sme sa venovali spusteniu povrchových čerpadiel so sacím potrubím. Mnoho majiteľov chát a záhrad však používa v studniach či vrtoch ponorné čerpadlá. Tie sa na zimu nevyťahujú, pretože im viac vyhovuje stabilné prostredie, kde stále pracujú. V závislosti od rôznej tvrdosti a kvality vody sa líšia aj podmienky, v ktorých sú v prevádzke. Môžu preto zarásť alebo zatuhnúť. „V takom prípade odporúčam niekoľkokrát za sebou na dve až tri sekundy čerpadlo zapnúť a vypnúť. Ak sa nerozbehne, je nutné ho vybrať zo studne a odniesť do odborného servisu, kde ho rozoberú, vyčistia a otestujú. Neodporúčam pokúšať sa o opravu svojpomocne. Čerpadlo obsahuje elektrický motor a manipulovať s ním by mala len osoba s odborným oprávnením,“ varuje Křapa.
Aké čerpadlo vybrať na vypúšťanie bazéna?
V prípade, že nemáte bazén krytý a na zakrytie používate iba plachtu, budete musieť najskôr odčerpať nahromadenú vodu na plachte. Najskôr odstráňte z plachty väčšie nečistoty a potom použite ponorné drenážne čerpadlo a vodu odčerpajte. Niekedy však po zime čaká majiteľov bazénov nepríjemné „zelené“ prekvapenie a je nutné bazén úplne vypustiť a vyčistiť. Na tento účel sa hodí čerpadlo schopné vyčerpať vodu do veľmi nízkej hladiny, a to až na 1-2 milimetre od dna. Čerpadlo PUMPA blue line PSCM480 môžete využiť aj na zavlažovanie alebo odčerpávanie mierne znečistenej drenážnej vody zo suterénov, pivníc či nádrží. Je to univerzálne a celoročné zariadenie, ktoré vám pomôže vám aj pri zazimovaní bazéna, keď potrebujete odčerpať vodu pod úroveň bazénových trysiek.