Ak si odmyslíme výmenu okien, bude zateplenie fasády domu jednou z najčastejších rekonštrukcií, do ktorej sa ľudia púšťajú. Medzi obvyklé zatepľovacie materiály fasád patrí napríklad polystyrén či minerálna vata. V poslednej dobe sa však na našom trhu začínajú objavovať rôzne alternatívne riešenia, ktoré vynikajú svojimi termoizolačnými vlastnosťami. Jedným z moderných zatepľovacích systémov sú fasádne tepelnoizolačné panely. Takéto termopanely možno použiť pre obkladanie a zatepľovanie bytových i nebytových budov (napríklad rodinných domov alebo firemných objektov), pričom sa bez problémov dajú použiť na všetky druhy stien, či už sú postavené z betónu, tehál alebo panelov.
Výhodou týchto panelov je fakt, že ukrývajú v sebe tak zatepľovaciu vrstvu pre fasádu, ako aj dekoratívnu vrstvu vonkajšiu. Primárnym cieľom zateplenia budov je snaha výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie objektu – fasádne dosky tohto typu zároveň dokážu nečakane zmeniť dizajn celej fasády a to nielen farebnou odlišnosťou, ale tiež dizajnom povrchu.
Existuje množstvo jedinečných vzorov, ktoré vyjadrujú a podčiarkujú krásu, eleganciu a harmóniu domu. Medzi nimi kraľuje tehlový dizajn. Niet sa čomu diviť. Tehla spolu s kameňom patria k tradičným stavebným materiálom a obklad imitujúci tehlu je takmer na nerozoznanie od pravého múru. Bonus v podobe zateplenia je povestnou čerešničkou na torte.
Termopanely sú novým unikátnym výrobkom, určeným ako pre tepelnú izoláciu, tak pre fasádnu dekoráciu. Základom panela je najčastejšie tvrdá polyuretánová pena. Polyuretánová pena spĺňa hygienické štandardy, nevytvára živnú pôdu pre mikroorganizmy, nehnije, neplesnivie a nedrobí sa (nezvetráva), vytvára zdravé prostredie, vhodné aj pre alergikov. Vonkajšia strana panelu je vyrobená z betónových dlaždíc rôzneho dizajnu. Tepelnoizolačnými vlastnosťami predčia fasádne termopanely zatepľovacie systémy (polystyrén, vata), vďaka tvrdej polyuretánovej pene. Úplne odpadajú kroky ako je zateplenie muriva pred finálnou úpravou.
Panely sa montujú okamžite na obvodové murivo bez ďalších úprav. Montáž možno vykonávať celoročne, za akéhokoľvek počasia. Nevyžadujú špárovanie.
Takéto panely sú v podstate špeciálne kompozitné systémy. Zahŕňajú tepelnú izoláciu s prídavkom polyuretánovej peny alebo expandovaného polystyrénu. Dosky sa inštalujú na zvislý povrch pomocou lepidla, tiež na báze polyuretánu. Polystyrénová penová časť je v podstate penový polystyrén. Dekoratívna časť je relatívne tenká - asi jeden a pol centimetra.
Okrem cementových zmesí môžu byť vyrobené z hliny, ktorá bola vypálená pri teplote 1-1,2 tisíc stupňov Celzia. Každý výrobca nastavuje hrúbku izolačnej vrstvy nezávisle a v zásade sa pohybuje v rozmedzí 6 až 10 centimetrov. Tento typ panela sa nazýva „sendvičom“, pretože štruktúra pozostáva z troch vrstiev. V niektorých modeloch výrobcovia tiež pridávajú ochranný film proti parám. Táto pomocná vrstva chráni panely pred hromadením kondenzátu, ktorý sa môže vytvárať v dôsledku teplotného rozdielu vo vnútri a mimo budovy.
Mnoho ľudí má rado sendvičové panely, pretože majú vynikajúcu zvukovú izoláciu. Zloženie panelov z vláknitého cementu obsahuje komponenty, ktoré poskytujú flexibilitu stavebných materiálov. Z tohto dôvodu je opláštenie vybavené zvýšenými pevnostnými parametrami vo vzťahu k ohybom a stlačeniu. Tieto panelové prvky získavajú špeciálne vlastnosti vďaka celulóze, ktorá je obsiahnutá v zložení vláknitého cementu. Je to ona, ktorá dáva hotovému výrobku pevnosť a odolnosť voči vode. Zahrnuté sú aj špeciálne biochemické činidlá a regulátory. Vďaka týmto pomocným prísadám vonkajšia vrstva nestráca farby na slnku.
Panely sú tiež odolné voči ohňu a vplyvom prostredia. Fasádne termo dosky sa môžu vyznačovať vynikajúcou odolnosťou proti slnečnému žiareniu, vode, chemikáliám a korózii. Okrem toho nepotrebujú osobitnú starostlivosť. Trvanlivosť za zatiaľ odhaduje na pol storočia. Špecifiká takýchto panelov tkvejú v tom, respektíve Ich hlavnou črtou je, že sú vyrobené v štýle rôznych druhov muriva - od starých tehál až po tehly s hladkou štruktúrou.
V konečnom dôsledku je ťažké rozlíšiť také panely od skutočnej tehlovej steny, ale ich cena je výrazne nižšia ako cena tehly. Vonkajšia štruktúra panelu má veľmi reprezentatívny vzhľad, pretože takéto panely sa vyrábajú pomocou odliatkov vyrobených z rôznych častí skutočného muriva. To je dôvod, prečo termo panely vyzerajú veľmi realisticky a takmer dokonale imitujú vzhľad akejkoľvek tehly. Panely sa často vyrábajú s pridaním polypropylénu a príležitostne z vinylu. Existujú aj typy vytvorené z iného materiálu, ale nie sú také populárne.
Foto: domo-print.ru, eurodomik.ru
Autor: Ivan Nôta