V posledných rokoch sa dokončenie fasád pomocou dekoratívnych termopanelov stáva čoraz obľúbenejším. Výhodou tohto riešenia na rozdiel od obkladov je, že fasádne panely s izoláciou nevyžadujú dodatočnú inštaláciu vrstvy tepelnej izolácie. Obrovský výber textúr a farieb vám umožňuje vyzdobiť fasádu domu v akomkoľvek štýle, ale najobľúbenejšie je obloženie budov s použitím prírodných materiálov - tehál alebo kameňa.
Typy termo panelov
Izolované fasádne panely pre exteriérovú úpravu sú bezšvové plné bloky, ktoré sa pripevňujú priamo na fasádu budovy. Takéto tepelné panely sa najčastejšie skladajú z dvoch vrstiev: dekoratívnej a vrstvy tepelne izolačného materiálu. Priemerná hrúbka takýchto výrobkov je 6-12 cm. Môžu byť vyrobené na základe:
- polyuretánová pena (PPU);
- penový polystyrén;
- minerálna vlna.
Prípravné práce
Na relatívne rovné steny je možné panely namontovať bez latovania. Pre lepšie zaistenie hmoždiniek sa odstránia odlupky starej omietky. Malé priehlbiny alebo výčnelky je možné vyrovnať preglejkovými podložkami alebo polyuretánovou penou. Ak sú výrazné rozdiely v povrchu, môžete použiť vyrovnávacie latovanie na rýchle vyrovnanie stien. Tento dizajn pomôže vytvoriť ďalší vetraný priestor medzi stenou a domom.
Inštalácia je jednoduchá:
- obklad sa vykonáva zdola nahor z ľavého rohu;
- spodné hliníkové vedenie je pripevnené striktne horizontálne pozdĺž obvodu budovy;
- latovanie vyrobené z dreva impregnovaného protiplesňovými zlúčeninami alebo kovových profilov je pripevnená k stene vertikálne pomocou samorezných skrutiek alebo hmoždiniek;
- ak existuje základňa, je k nej pripevnený základný profil, ktorý bude následne slúžiť ako podpera pre izolačné panely;
- aby sa predišlo deformácii pri napučiavaní pôdy pri dokončovaní základne, spodná štartovacia koľajnica je umiestnená nad slepou oblasťou.
Vlastnosti inštalácie
Inštalácia akéhokoľvek typu fasádnych tepelných panelov (vrátane slinku a kovu) sa vykonáva takto:
- ak sa práce vykonávajú bez použitia opláštenia, sú pripevnené k stenám pomocou polyuretánovej peny a hmoždiniek dodávaných s panelmi;
- pokladanie sa vykonáva aj zdola nahor, počnúc od rohov domu;
- panely môžu byť pripevnené k drevenému oplášteniu pomocou samorezných skrutiek, ktoré by mali byť o 4-5 cm dlhšie ako hrúbka panelov;
- základňa domu je dokončená panelmi inej farby a štruktúry;
- každý z koncov panelu susediaci s rohmi je rezaný pod uhlom 45°;
Ak nie sú žiadne upevňovacie otvory, vyvŕtajú sa ručne vo švíkoch a potom sa zamaskujú mrazuvzdornou maltou vhodnej farby.
- na zvýšenie pevnosti konštrukcie sa odporúča umiestniť vertikálne švy každého nasledujúceho radu s miernym posunom;
- škáry medzi panelmi je vhodné utesniť silikónovým tmelom;
- lacné klinkerové panely vyžadujú škárovanie spojovacích švov; Aby ste sa vyhli pomerne časovo náročnej práci, stačí si kúpiť obkladové dosky s už pripravenými švami.
Dôležité! Pred inštaláciou prvého radu sa na zhutnenie a spevnenie steny položí vrstva mrazuvzdornej polyuretánovej peny. Penenie sa vykonáva po inštalácii každého radu, ako aj na spojoch.
Výsledné dutiny by pred upevnením každého panelu hmoždinkami nemali byť úplne vyplnené penou, aby nedošlo k deformácii konštrukcie.
Inštalácia panelov so spojením pero-drážka je najjednoduchšia. Sú pripevnené k drážkam susednej dosky pozdĺž radu. Toto upevnenie je odolnejšie a netvorí švy a nezrovnalosti na spojoch. Ak je inštalácia vykonaná s vysokou kvalitou a škárovacia hmota je zvolená presne vo farbe, potom je takmer nemožné rozlíšiť izolované fasádne panely pre exteriér domu od tehál alebo prírodného kameňa.
Po dokončení inštalácie sa vykonajú práce na dokončovaní okien a dverí pomocou:
- dekoratívna omietka, ktorá sa nanáša po vrstve izolácie, pripevnená na lepidlo a základnú sieťovinu zo sklenených vlákien;
- klinkerové dlaždice alebo sendvičové panely: postup je podobný ako v predchádzajúcom, ale namiesto omietky sa prikladajú dlaždice alebo panely.
Foto: amiel.club
Autor: Ivan Nôta