Aj keď tento rok nič nenasvedčuje tomu, že sa budeme musieť popasovať s nečakanými povodňami a následkami s nimi súvisiacimi, nie je na škodu pohovoriť si o čistení studní a ich dezinfekcii. Na Slovensku je totiž ešte stále veľké množstvo ľudí, využívajúcich ako zdroj pitnej vody studňu.
Nebezpečné látky sa do nej môžu dostať mnohými inými spôsobmi, nielen prívalmi vôd pri povodniach. Snaha ušetriť náklady a čas vedie majiteľov rodinných domov k laxnému prístupu k vlastnému zdroju pitnej vody, nakoľko sa im na pohľad javí ako čistá. Zdanie však klame. Dezinfekcií studní by sme mali venovať náležitú pozornosť, v opačnom prípade by si to veľmi rýchlo mohol odniesť zdravotný stav celej rodiny.
Starnutie studne
Ďalším prejavom prirodzeného starnutia studne je vznik nánosov železa alebo vodného kameňa. Obvykle sa tento jav pozoruje aj na stenách studne, kde sa tvorí biofilm organických látok, kde opäť môžu vegetovať baktérie, poprípade riasy. Z týchto dôvodov je nutné studňu pravidelne čistiť. Dno obvykle kalovým čerpadlom a jej steny postrekom vodou alebo kefou. S výhodou možno pritom použiť roztok chlóru vo vode (napr. SAVO). Všetko opláchneme čistou vodou a všetku vodu vyčerpáme. Dôležitá je tiež dôkladná kontrola a eventuálne oprava funkčnosti sacieho koša a sacieho potrubia.
Keď sme zo studne vyčerpali vodu a odstránili nánosy bahna, máme jedinečnú príležitosť vytvoriť prírodnú filtráciu. Ak studňa nemá štrkové dno, vytvoríme tu tzv. štrkový filter, kedy vyčistené a vybrané dno studne vysypeme päť centimetrov hrubým vypraným jemným štrkom. Najlepší je ostrý štrk, vhodná je tiež hrubá vápencová či mramorová drvina.
Kvalitná studňa zo skruží by mala mať spoje zatreté betónom alebo špeciálnym tmelom a zhora by mala byť zabezpečená proti zatekaniu dažďovej a povrchovej vody.
Častou príčinou zhoršenia kvality vody v studni sú však aj stavebné práce, ktoré sa vykonávali v blízkosti studne, poprípade využitie podzemného prameňa pre inú studňu. To mohlo viesť ku zmene prúdenia podzemnej vody a v dôsledku toho sa zmenila kvalita vody v prameni, ktorý napája studňu. V neposlednom rade je nutné brať do úvahy iné zdroje znečistenia, ktoré sa vyskytli v blízkosti studne – môže to byť napríklad divoká skládka hnoja, naplnený poprípade neutesnený septik, znečistený potok, ktorý tečie v blízkosti studne a z ktorého sa voda infiltráciou dostáva do studne.
Čistenie studne a jej dezinfekcia
Znečistený rozvod vody v dome dezinfikujeme tak, že do studne nalejeme asi 2 l Sava na m 3 vody a pootvoríme všetky kohútiky v budove.
Do znovunaplnenej studne nalejeme podľa obsahu vody 1 dcl Sava na 1 m 3. Ak nepoznáme objem studne, vypočítame ho podľa vzorca V = v. π. r 2 (výška vody x 3,14 x druhá mocnina polomeru studne). Dezinfekciu necháme pôsobiť najmenej osem hodín. Vodu po tejto dobe čo najviac odčerpávame, ale nepoužívame na pitie. Takto docielime tiež to, že sa chlór dostane do potrubia a do batérií.
Ak savo ne dezinfekciu nepomoze, alebo nechceme aby voda zapáchala po chlóre, môžeme na dezinfekciu pitnej vody použiť osvedčené prostriedky, ktoré nie sú vyrobené na báze chlóru, ale na báze peroxidu vodíka.
Sú často omnoho silnejšie, dosahujú výborné výsledky pri likvidácii baktérií a nie je potrebné tak vysoké dávkovanie. Použiť ich môžeme nielen na sanitáciu studní, ale aj bazénov.
Ak však chceme nájsť trvalé riešenie, môžeme si nechať odborníkom nainštalovať v studni UV lampu na vodu, ktorá dokáže vodu očistiť od 99% baktérií a kontaminantov.
Foto: www.minsk.olx.by, www.laprensa.hn
(i.n.)