ÚvodInéKlimatizácia a chladenieČističky vzduchu, ionizéry, humidiféry

Čističky vzduchu, ionizéry, humidiféry

ionizerMnožstvo slovenských lekárov upozorňuje na to, že oproti dobám minulým enormne vzrástol na Slovensku počet alergikov. A to nielen v dôsledku znečisťovania ovzdušia, ale aj preto, že sme prerušili priamy kontakt s prírodou. Vo veľkých mestách, sídliskách, v obytných zónach je čoraz menej zelene a náš organizmus je potom náchylný na peľ, čiastočky prachu, dokonca aj na vlhkosť vzduchu. A to nie je všetko.

 

Lekári tvrdia, že za zlý zdravotný stav ľudí môže nedostatok aniónov. Čo sú to anióny? V obvyklých podmienkach sú molekuly atómov vzduchu neutrálne. Avšak pri ionizácii, ktorá môže prebiehať buď prostredníctvom obyčajného žiarenia, ultrafialovej radiácie, mikrovlnnej radiácie, alebo prostredníctvom obyčajného blesku, molekuly vzduchu strácajú časť záporne nabitých elektrónov obiehajúcich okolo jadra, tie sa naďalej zlučujú s neutrálnymi molekulami, ktorým dávajú záporný náboj. A takéto molekuly sa nazývajú anióny. Človek, ako aj každý iný živý organizmus, nemôže žiť bez aniónov. Anióny sú bez farby, bez zápachu a existencia záporne nabitých elektrónov na obežných dráhach im umožňuje priťahovať zo vzduchu rôzne mikročastice. Anióny tiež odstraňujú zo vzduchu prach a zabíjajú mikróby. Anióny sa často nazývajú „vzdušnými vitamínmi“, „prvkom dlhovekosti“. Takže anióny môžu akumulovať a neutralizovať prach, ničiť vírusy nabitými elektrónmi, prenikať do buniek mikróbov a ničiť ich, a tým rušiť negatívne pôsobenie na ľudské zdravie. Čím je vo vzduchu viac aniónov, tým menej je tam mikróbov (keď koncentrácia aniónov dosiahne určitú úroveň, množstvo mikróbov sa prakticky blíži k nule).

 

 

zvlhčovačPočet aniónov v jednom centimetri kubickom je nasledujúci: 40–50/cm3 v mestských obytných priestoroch, 100–200/cm3 v mestskom vzduchu, 700–1000/cm3 v otvorenej krajine a viacej než 5000/cm3 v horských údoliach a úbočiach hôr. Zdravie ľudí je priamo závislé od obsahu aniónov vo vzduchu. Pokiaľ vo vzduchu, ktorý prijíma ľudské telo, je koncentrácia aniónov veľmi nízka, alebo naopak veľmi vysoká, človek začína kŕčovito dýchať, môže pociťovať únavu, závrate, bolesti hlavy alebo dokonca depresiu. Z hľadiska biologického pôsobenia na človeka je zohľadnenie problematiky ionizácie vzduchu potrebné a žiadúce.

 

Na toto nám slúžia moderné čističky vzduchu a ionizéry. Sú to elektronické zariadenia, ktoré vďaka niekoľkonásobnému filtrovaniu vzduchu dokážu zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu vzduchu tým, že dokážu s vysokou účinnosťou eliminovať najrôznejšie nečistoty alebo pachy obsiahnuté vo vzduchu. Čističky vzduchu využívajú moderné technológie založené na niekoľkých špeciálnych filtroch radených za sebou a špeciálnu ionizačnú jednotku, ktorá filtrovaný vzduch obohacuje o záporné ióny, ktoré aktívnym spôsobom neutralizujú nečistoty obsiahnuté vo vzduchu a zároveň osviežujú vzduch. Vzduch je potom čistý a svieži, podobný ako napr. po búrke, v lese alebo v blízkosti vodopádu. Čističiek vzduchu je na trhu niekoľko typov. Jeden typ pracuje na princípe vodných filtrov, kedy sú nečistoty zachytávané do nádržiek s vodou. Účinnosť týchto čističiek nie je však vyššia ako 70% a nevýhodou je to, že vodu v nádržkách je potrebné často meniť.

 

Ďalším typom sú čističky využívajúce kombináciu aktívneho uhlíkového filtru a HEPA filtru. Tieto čističky dokážu zadržiavať prachové a peľové častice s účinnosťou až 99,9%. Tretia skupina čističiek vzduchu využíva fotokatalytický princíp v spojení so špeciálnou ultrafialovou lampou. Tento typ čističiek efektívne ničí toxické látky, vírusy i baktérie obsiahnuté vo vzduchu. Proces čistenia prebieha v prítomnosti katalyzátoru, napr. oxid titanu (TiO2) pod vplyvom ultrafialového žiarenia vyžarovaného ultrafialovou lampou. Ďalším rozšíreným typom čističiek vzduchu sú čističky obsahujúce generátor negatívnych iónov - tzv. ionizátory. Ionizátory generujú záporné ióny, ktoré sa vo vzduchu nadväzujú na kladné ióny nečistôt. Tým dochádza k sedimentácii prašných častíc z ovzduší a tieto častice sa potom zachytávajú na najbližších plochách. Výsledkom je výrazné zníženie koncentrácie respirabilného prachu vo vnútornom ovzduší. Výhodou ionizátorov je úplne bezhlučná prevádzka a produkcia malých záporných iónov, ktoré okrem čistenia vzduchu dokážu vzduch tiež osviežiť.

 

Zvlhčovače vzduchu

 

humidifierHumidifiéry sú vlastne zvlhčovače vzduchu. Upravujú vlhkosť ovzdušia v príbytkoch. Nízka vlhkosť vzduchu netrápi iba astmatikov a alergikov. Pokožka, sliznice dýchacích ciest a očí sú v suchom prostredí vystavené záťaži, ktorá je spôsobená nadmerným odovzdávaním vlhkosti do okolitého priestoru. Ich vysúšanie sa prejaví na oslabení, čo znižuje obranyschopnosť pred vírusovými ochoreniami.

 

O nižšom komforte a pohode ani nehovoriac. Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 percent. Percentá vyjadrujú objem vody vo vzduchu iba relatívne, pretože schopnosť viazania vody sa mení v závislosti od teploty. Čím je teplota vyššia, tým viac vody dokáže vzduch viazať. To znamená, že pri 22 stupňoch je pri 40-percentnej vlhkosti vo vzduchu viac vody, ako pri 18 °C. V zime sa vzduch presúša a v bytoch klesá hodnota pod hranicu 20 percent. Mnohí si pomáhajú odparovačmi na radiátoroch, interiérovými fontánkami a podobne, účinnosť je však žalostne nízka. V súčasnosti je k dostaniu široký sortiment zvlhčovačov vzduchu. Každý zvlhčovač vzduchu má obmedzený výkon. Treba počítať s tým, že výrobcovia ich navrhujú tak, aby zaistili príjemnú klímu v miestnosti, v ktorej sú nainštalované. Na ich správne fungovanie je potrebné zatvárať dvere, do otvoreného priestoru sa nehodia.

 

Foto: www.gimi.ru, www.vladivostok.com, www.peredelka.tv

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

7964