Máte skleník? A viete, že ho môžete využívať aj v zime? Väčšina pestovateľov skleník využíva až na skorú jar, kedy doň vysádza priesady zeleniny. Počas zimnej sezóny je skleník zazimovaný a odpočíva. Skleník sa však plnohodnotne dá využívať aj v zime. Ako?
Čo môžete v skleníku pestovať v zime?
Nebojte sa, v zimnej sezóne nemusíte skleník vykurovať. Takto vypestovaná zelenina by sa asi poriadne predražila, ak berieme do úvahy súčasné ceny energií. Existujú však aj druhy zeleniny, ktorej zima až tak nevadí a v skleníku sa počas zimnej sezóny dajú bez problémov dopestovať. O akú zeleninu ide?
- Kel – pestovať môžete pokojne kučeravý kel, ružičkový kel, aj hlávkový kel. Bez problémov zvládne aj mierne mrazy.
- Listová zelenina – ako napríklad špenát alebo šalát. Nie sú síce odolné proti mimoriadne silným mrazom, no v južných oblastiach Slovenska, kde sú silné mrazy zriedkavé, ich môžete skúsiť vypestovať a tešiť sa zo zimnej úrody listovej zeleniny.
Pravdaže, ak svoj skleník v zime vykurujete, pokojne môžete pestovať rôzne druhy zeleniny. Treba však pamätať na to, že pestovanie v zime sa od toho jarného/letného líši.
Zásady zimného pestovania v skleníku
Ako sa starať o zeleninu v skleníku v zime? Platia isté zásady.
1. Pri silných mrazoch zeleninu zakryte netkanou textíliou.
2. Záhony v skleníku je nutné polievať aj v zime. Avšak iba vtedy, ak nemrzne.
3. Z povrchu skleníka odpratávajte sneh, aby mali rastliny dosť svetla.
Pravdaže, sneh je potrebné odpratávať zo skleníka aj vtedy, ak v ňom práve nič nepestujete. Váha snehu by totiž skleník mohla poškodiť. Nemáte skleník? Nevadí. Vynikajúco vám môže poslúžiť aj parenisko, ktoré je omnoho lacnejšie ako skleník. Pamätajte však, že počas zimnej sezóny je parenisko potrebné poriadne zabezpečiť proti vetru. Musíte ho dôkladne upevniť.
Aké sú vaše skúsenosti so zimným pestovaním v skleníku? Podarilo sa vám už dopestovať niečo aj v zime?