Okrem bohatej úrody sa využíva vinič v južných krajinách na dekoratívne záhradné stavby. Poznáme ich hlavne z oblasti Francúzska, Talianska, Chorvátska či Španielska a pri pohľade na ne mnohí zatúžia mať niečo podobné doma. A keďže pestovanie viniča hroznorodého je v našich zemepisných šírkach vôbec nie problematické, prinášame vám niekoľko tipov na „stavby z viniča“. Záhradná architektúra tak za vášho pričinenia získa zvláštne čaro a vy budete mať pri dome dekoratívny kút v chladnom tieni hrozna.
Terasy a pavilóny
Zeleň viniča dodá vašim záhradným stavbám nielen sviežosť a živosť, navyše tiež ekologickosť. Pred desiatkami rokov bol u Slovákov veľmi populárny brečtan, ktorý obopínal konštrukcie terás a altánkov a ukrýval ich do zeleného „obalu“. Prečo teda nevyužiť týmto spôsobom vinič, keď nám navyše koncom leta ponúkne chutné bobule hrozna?
Najjednoduchšou stavbou je pavilón či pergola, ktorá vznikne prepojením dvoch radov viniča pomocou kovových oblúkov na konštrukcií. Vznikne tak strecha, pod ktorú môžete pokojne nainštalovať stôl a lavice a vychutnať si denne posedenie s priateľmi v chladnom tieni pod prírodnou strechou.
Zastrešené zelené terasy priamo pri stene domu sú hitom už od minulého storočia a svoj prvý veľký boom zažili v povojnových rokoch v Španielsku a Portugalsku, kedy aj za málo peňazí vytvorili pri dome oázy na oddych, v ktorých človek prišiel na pozitívne myšlienky a zároveň sa mal kde stretávať s rodinou a priateľmi pri pohári dobrého vína. Takáto terasa vôbec nie je zložitá.
Základom je kovová konštrukcia, pokrývajúca oblasť pri dome (patio, terasa) kde sa dá umiestniť posedenie. Táto konštrukcia je pomocou napnutých drôtov, po ktorých sa snuje vinič priamo k stene. Na stene sú pripevnené napínacie matice, ktorými sa drôty šponujú. Pôdorys konštrukcie nemusí byť striktne štvorcový, populárne sú tiež trojuholníkové, kedy z jednej kotvy na stene vychádza viacero našponovaných drôtov k železnej časti ( táto môže byť kombinovaná s drevom).
Podobná je konštrukcia, ktorú môžete umiestniť v kúte záhrady, alebo na najrozličnejších miestach v okolí vášho bývania, ktoré majú vhodnú pôdu na pestovanie viniča. Podstatné je, aby lavice na sedenie, kreslá či stôl boli na spevnenom a vodorovnom podklade. Ten môžete vybetónovať a vinič nasadiť okolo tejto plochy, môžete tiež priamo na zem položiť vonkajšie dlaždice či dlažby zo štiepaného kameňa. Všetko je na vás. Pamätajte však, že vinič potrebuje dostatok slnka.
Hrozno miesto baldachýnu
Videli ste v Chorvátsku prístrešok pre auto vyrobený z viniča? Zrejme áno – nie je nič neobvyklé, ak majú domorodci v horúcich mesiacoch auto mimo garáž a napriek tomu v tieni hrozna. Nasledujúci obrázkový návod vám ukáže jednoduchý postup, ako si takýto prístrešok zhotoviť. Na takúto stavbu sú ideálne rúry a uhlové tvarovky, pretože s ich použitím vôbec nemusíte vedieť zvárať a môžu u vás úplne absentovať tesárske zručnosti.
Vinič má v záhradnej architektúre svoje nezameniteľné miesto. K vytvoreniu konštrukcií naozaj netreba zvláštne technológie. Popremýšľajte aj vy nad tým, ako dať vyniknúť kráse svojho malého vinohradu.
Foto. idealsad.com, moidachi.ru
Autor: Ivan Nôta