ÚvodKúpeľneSanita, vane, umývadláAko správne vybrať sprchovú vaničku

Ako správne vybrať sprchovú vaničku

Vaňa alebo sprchový kút? To je odveká dilema pri zariaďovaní kúpeľne. Vo všeobecnom povedomí je usadená predstava, že vaňa je luxusnejšia a pohodlnejšia. A sprchovanie v sprchovom kúte je variant pre tých, ktorí si vaňu nemôžu dovoliť. Ale je to naozaj tak?

Ako správne vybrať sprchovú vaničku

Nie je to pravda. Hoci pri sprchovaní musíme stáť, nikde nie je napísané, že pri tom nemôžeme relaxovať. Pohodlie je možné navyše definovať mnohými spôsobmi. Pre seniorov je napríklad vstup a výstup z vane veľmi nepohodlný, to radšej vykonajú svoju osobnú hygienu postojačky v sprchovom kúte. Tiež úspora času je svojím spôsobom známkou pohodlia. Pri vani musíte trpezlivo čakať, než sa horúci kúpeľ pripraví. Za tú dobu stihnete výdatnú sprchu, vkĺznuť do župana a byť na pohovke pri televízii práve včas, než začne váš obľúbený večerný program.

Zaobstaranie si vane je síce všeobecne nákladnejšou investíciou, ale aj tu sú výnimky, potvrdzujúce pravidlo. V ponuke sú napríklad moderné hydromasážne panely. Stoja až stovky eur, ale sprchovanie s nimi je zážitok, porovnateľný s pobytom vo wellness centre.

Dnes však nebude reč o nich, ale o základe sprchy ako takej: o sprchovej vaničke.

Nejde o jediné možné riešenie priestoru na sprchovanie. Čím ďalej, tým viac sa presadzuje variant sprchových kútov, položených priamo na dlažbu. Od zvyšku kúpeľne sú oddelené zástenou, obkladmi alebo murivom. Odtok zaisťuje praktický odtokový žľab. Sprchovať sa dá koniec koncov aj v samotnej vani, keď je doplnená sprchovou zástenou. Najobľúbenejšou možnosťou ale naďalej zostáva sprchový kút, kde je ako nášľapná plocha použitá vanička. Výberom sprchovej vaničky sa zaoberá náš dnešný článok.

 

Rozmery sprchovej vaničky

Prvým kritériom je plocha. Najčastejšie sa zákazníci pri výbere riadia pravidlom „čím menšia, tým lepšia“. Menšia sprchová vanička a tým aj užší sprchový kút vedie k úspore miesta v kúpeľni. Obľúbeným variantom je štvorcová sprchová vanička s rozmermi 80 x 80 cm, dajú sa nájsť aj modely 70 x 70 cm. Takto veľkú vaničku by sme ale odporučili len osobám s veľmi štíhlou postavou.

Ak vám to priestor kúpeľne len trochu dovoľuje, siahnite po vaničke väčšej. Viac priestoru na sprchovanie má len samé výhody. Do sprchového kúta umiestnite aj poličku, prípadne sklopné sedadlo. Pokiaľ volíte klasickú nástennú sprchovú batériu, nehrozia typické úrazy (modriny, keď o batériu narazíte bruchom, pažou alebo dokonca hlavou pri prudkom vstávaní).

Je možné kúpiť sprchové vaničky s rozmermi 1 500 x 1 500 mm a viac. V kúte je potom dosť miesta aj pre osobu na invalidnom vozíku. Tento priestor ocenia tiež manželské páry, ktoré sa rady sprchujú spolu.

Ako správne vybrať sprchovú vaničku

 

Tvar sprchovej vaničky

V predošlej kapitole sme ako príklady uvádzali výhradne sprchové vaničky štvorcové. Nejde ale o jediný možný tvar. Vo väčších kúpeľniach nájdu uplatnenie vaničky obdĺžnikové, naopak v menšej miestnosti je odporúčanou voľbou vanička štvrťkruhová, ktorá sa umiestni do rohu. Kúpeľne vyzerajú rôzne, niekedy užívateľ nemá na výber a musí siahnuť po asymetrickej vaničke. Môže mať tvar polkruhu, päťuholníka alebo dokonca lichobežníka.

 

Hĺbka

Hĺbka je parameter, ktorý je pri sprchových vaničkách veľmi variabilný. V ponuke sú výrobky s hĺbkou od 15 do 300 mm. Ploché sprchové vaničky sú elegantné a ľahko na ne vojdú osoby na vozíku. Väčšia hĺbka má zase tú výhodu, že získavate výhody vane a sprchy v jednom. Vo vaničke s hĺbkou 300 mm osprchujete vaše dieťa, prípadne vášho psíka alebo mačku.

 

Hmotnosť a nosnosť

Čím ľahšia vanička, tým jednoduchšia je jej montáž. Hmotnosť pochopiteľne najviac súvisí s rozmermi sprchovej vaničky a taktiež s materiálom. O ňom bude reč v  ďalšom odseku. Na chvíľu sa ale ešte zastavme pri nosnosti. Väčšina sprchových vaničiek garantuje nosnosť až 200 kg, takže väčšine ľuďom perfektne poslúži. Ak hľadáte odolnejšiu vaničku, napríklad pre osobu na vozíku, potom radšej zvoľte vaničku mramorovú než akrylátovú alebo plechovú.

 

Materiál

Vlastnosti materiálov sprchových vaničiek si preberieme pekne poporiadku.

Akrylát – jednoducho sa udržuje, je príjemný na nohy. K jeho popularite prispieva aj priaznivá cena.

Aktuálne je najčastejším variantom liaty akrylát, ktorý sa pýši polyuretánovým vystužením. To zvyšuje pevnosť vaničky. Tiež zvukové a tepelné izolačné vlastnosti sú na vysokej úrovni. Nevýhodou je menšia odolnosť voči hrubým čistiacim prostriedkom, napríklad pastám a pieskom. Tie hladký povrch vaničky narúšajú. Je dobré si dať pri výbere pozor na hrúbku akrylátovej vrstvy. 4 až 5 mm vrstvy značí výrobok lacnej značky, seriózni výrobcovia prichádzajú s vaničkou s dvojnásobnou hrúbkou.

Liaty mramor – názov je tak trochu zavádzajúci, mnoho ľudí si pod ním predstaví prírodný kameň, známy svojou pevnosťou a leskom. Liaty mramor je ale obchodný názov materiálu, ktorý sa skladá zo zmesi mletého dolomitu a polyesterovej živice. Neznamená to ale, že je liaty mramor nekvalitný. Práve naopak. Má dokonale hladký povrch, výborné izolačné vlastnosti a je teplý a príjemný na dotyk. Odoláva opotrebovaniu aj poškriabaniu.

Keramika – kto trvá na prírodnom materiáli, ten môže zvoliť keramiku. Slúži ľudstvu po tisícročia, všetci poznáme jej vlastnosti. Je ľahko udržiavateľná a odolná voči poškriabaniu. Keramická vanička má stály tvar, je tuhá a robustná. Obstarávacia cena je ale vyššia.

Smaltovaná oceľ  – sú z nej vyrábané celé vane, preto sa neprekvapivo tento materiál presadzuje aj v oblasti sprchových vaničiek. Smaltovaná oceľ odoláva mechanickému aj chemickému poškodeniu. Vanička z tohto materiálu je farebne stála a hladká. Niekedy až priveľmi – je dobré zvoliť výrobok s protišmykovým variantom. Na dotyk je chladná, v studenej zime zažijú vaše nohy komfort až vo chvíli, keď sa vanička zahreje pod tečúcou horúcou vodou.

 

Design

Rozdielnosť vzhľadu vaničky zďaleka nie je obmedzená iba jej tvarom. Výrobcovia na svoje výrobky pridávajú elegantné vzory. A farba nemusí byť len tradičná biela. Presadzujú sa zaujímavé odtiene, ako sú smotanová alebo sivá. Čím ďalej, tým väčšej popularite sa teší farba, v ktorej si dnes môžete zaobstarať aj umývadlo, toaletu alebo práčku – čierna.

Ako správne vybrať sprchovú vaničku

 

Možnosti vyhotovenia

Protišmyková úprava znižuje riziko úrazov. Najčastejším variantom je Antislip, špeciálny povlak, ktorý sa nanáša po glazovaní a potom sa vypaľuje.

Úlohu protihlukovej izolácie spoľahlivo zastane špeciálna izolačná páska. Zaisťuje napojenie vaničky na stenu alebo na podlahu. Znižuje prenos zvuku a pritom tiež vyrovnáva nerovnosti podkladu.

Inštalácia v úrovni podlahy je špeciálnym variantom, kde vanička stojí na montážnom ráme, zapustenom do pripraveného otvoru v podlahe. Takto zapustená vanička je bezbariérová a prináša jednoduchšiu údržbu. Celkové vyhotovenie je ale veľmi náročné. Nie každý má priestor kúpeľne pripravený na to, aby takúto inštaláciu vykonal. Staré panelákové byty samozrejme túto možnosť nepripúšťajú.

Viac informácií: Sanitino.sk

1299