ÚvodInéKlimatizácia a chladenieAko správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?

S vlnou letných horúčav máme stále väčšiu potrebu ochladiť sa v príjemnom a vychladenom vnútornom prostredí. Klimatizácia je na toto skvelým pomocníkom, no jej nesprávne používanie môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko dôležitých tipov a odporúčaní, ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav, aby ste dosiahli želané výsledky a zároveň minimalizovali negatívny dopad na svoje zdravie.

Klimatizácia

Foto: freepik.com

 

Zvoľte na jej umiestnenie správne miesto

Klimatizácia do bytu alebo do domu a jej správne umiestnenie, je kľúčovým faktorom pre jej efektívne využívanie. Preto by mal túto inštaláciu vykonať kvalifikovaný odborník, ktorý vám poradí aj s vhodným miestom. Určite sa neodporúča mať umiestnenú vnútornú jednotku na takej stene, ktorá je väčšinu dňa vystavená priamemu slnečnému žiareniu alebo sa nachádza blízko veľkých okien. Taktiež si musíte dávať pozor aj na to, aby sa nenachádzala v blízkosti s akýmikoľvek zdrojmi tepla, ako sú žiarovky, svetlá alebo domáce spotrebiče. Klímy majú vnútorný termostat, ktorý reaguje na okolitú teplotu, a v prípade, že bude vystavená teplu, zvýši sa jej chladiaci výkon, čo povedie k vyššej spotrebe elektrickej energie. Nie je vhodné, aby bola umiestnená nad posteľou v spálni, nad pracovným alebo jedálenským stolom, teda na miestach, kde by na vás mohla priamo fúkať. Prúdenie chladného vzduchu by mohlo mať negatívny vplyv na zdravie. Avšak, ak správne a odporúčaným spôsobom nastavíte smer prúdenia vzduchu, môžete sa týmto možným zdravotným problémom vyhnúť.

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav

 

Vetranie je veľmi dôležité

Na toto určite nezabúdajte, aj keď má vetranie určité pravidlá pri používaní klimatizácie. Počas toho, ako je klimatizácia v prevádzke, sa odporúča obmedziť vetranie na minimum, aby ste predišli nadmerným nákladom za energie. Vetrať by ste mali ale vtedy, keď je vonkajšia teplota nižšia ako vnútorná teplota miestnosti, to znamená, neskoro večer alebo v skorých ranných hodinách. Napriek tomu je potrebné pravidelne vetrať klimatizovanú miestnosť, pretože v nej cirkuluje stály vzduch. Vychladený vzduch vo vnútri nie je čerstvý a obsahuje vyššie koncentrácie CO2 a nečistôt. Pred vetraním miestnosti vypnite klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná a dvere úplne dokorán.

 

Záleží aj na intervaloch používania

Medzi zásady správneho používania klimatizácie patrí aj stanovenie vhodných časových intervalov pre jej prevádzku. Opakované vypínanie a zapínanie spotrebiča môže spôsobiť jeho poškodenie. Počas dňa sa odporúča klimatizovať miestnosti mierne a nepretržite, čo je prospešné nielen pre zdravie, ale aj pre vašu peňaženku. Časté prerušovanie prevádzky klimatizácie a jej opätovné spúšťanie neprináša úsporu. Naopak, klíma bude musieť použiť vyšší výkon na chladenie miestnosti, a tým vám zvýši aj prevádzkové náklady. Niektoré klimatizačné jednotky majú inteligentný režim, napríklad môžu automaticky začať chladiť miestnosť, ak dosiahne určitú teplotu. Ak potrebujete, aby bola klimatizácia zapnutá aj počas noci, vyberte si model s funkciou nočného režimu, ktorý nevytvára rušivý hluk. Ideálne je mať vnútornú jednotku, ktorá pri prevádzke na najnižšom stupni vytvára hluk menší ako 20 dB, čo sa dá porovnať so zvukom lístia vo vánku.

 

Vhodne si nastavte teplotu klimatizácie

Veľmi podstatným bodom, pri správnom používaní klimatizácie je vhodné nastavenie teploty. Niektorí ľudia, ako napríklad seniori, deti, astmatici a alergici, sú veľmi citliví na teplotné rozdiely. Pri nastavovaní klimatizácie je dôležité dodržiavať pravidlo, že rozdiel medzi vonkajšou teplotou a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť 5 - 6°C. Ak je vonku napríklad 30°C, ideálne nastavenie klimatizácie v dome alebo byte by malo byť okolo 24 - 25°C. Toto odporúčanie určite neberte na ľahkú váhu, pretože nedodržanie tohto pravidla môže mať negatívny dopad vaše zdravie, v podobe angíny, zápalov a podobne. Súčasné moderné klimatizácie umožňujú aj diaľkové ovládanie cez mobilnú aplikáciu - sú to Smart spotrebiče. V aplikácii máte možnosť ovládať na diaľku rôzne nastavenia klimatizácie a príjemne si vychladiť vašu domácnosť pred vaším príchodom.

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav

 

Nezanedbávajte pravidelné čistenie

Klimatizácie si vyžadujú pravidelné čistenie a údržbu, a na to by ste určite mali myslieť. Pokiaľ by ste nevenovali svoj čas na pravidelnú starostlivosť a údržbu, mohlo by to viesť k skráteniu životnosti, zvýšeným prevádzkovým nákladom a vyššiemu riziku poškodenia. Ak budete pravidelne udržiavať a servisovať klimatizáciu vy alebo za pomoci odborníkov, týmto problémom predídete. Pravidelná údržba je preventívne opatrenie, ktoré sa oplatí. Tiež je dôležité zabezpečiť dôkladné profesionálne čistenie klimatizačnej jednotky minimálne raz za rok. Niektoré úkony týkajúce sa čistenia, však zvládnete aj vy. Základné čistenie spočíva vo vyčistení filtra a vnútornej časti klimatizačnej jednotky. Znečistený vzduchový filter môžete vyčistiť podľa priloženého návodu, pomocou vysávača alebo ho vyumývať vo vlažnej vode a nechať ho voľne vyschnúť. Povrch jednotky následne utrite vlhkou handričkou. Vonkajšie zariadenie jednoducho očistite od hrubých nečistôt, ako je napríklad lístie, a utrite ho handričkou.

Viac informácií: Stavebnik.sk Vzorový firemný profil

1268