Domček na strome je skvelým miestom na hranie pre vaše dieťa, ktoré bude veľmi šťastné, nielen keď ho prekvapíte, ale aj vtedy ak sa bude podieľať na jeho stavbe. To by mu závideli všetci jeho priatelia, nie?
Dnes vás zoznámime s návodom na stavbu takéhoto domčeka.
Foto návod
Krok 1: Inštalácia nosníkov
Pomocou konštrukčných vrutov 10x160 DIN 571 a vhodných podložiek upevnite na strom dva nosníky (20 mm dosky) rovnobežne vedľa seba. Snažte sa vyvŕtať vodiace otvory pre skrutky čo najrovnomernejšie. Horný koniec nosníkov bude podopierať ďalšie dva nosníky kolmo na predchádzajúce nosníky. Potom po obvode pripevnite dosky, ktoré budú tvoriť rám podlahy domčeka na strome.
Krok 2: Vyrovnanie plošiny
Na dosiahnutie vodorovnosti upevnite v každom rohu plošiny dočasnú podperu. Potom pomocou vodováhy a podložiek pod podperami vyrovnajte plošinu. Čím dlhšia je vodováha, tým lepšie.
![]() |
![]() |
Krok 3: Inštalácia šikmých podpier
Po vyrovnaní plošiny môžete pristúpiť k montáži nosníkov. Tie podoprú domček na strome. Na tento účel sa použijú drevené trámy. Konce trámov je potrebné zrezať pod uhlom 45 stupňov.
![]() |
![]() |
Na uchytenie dreva sú ideálne takéto profily držiakov.
Krok 4: Položenie podlahy
Toto je pravdepodobne najlepšia časť projektu, pretože na konci budete môcť stáť na plošine. Podlahu môžete začať ukladať na jednej strane. Dosky nie je potrebné hneď rezať na správnu dĺžku, nechajte ich vyčnievať, neskôr ich môžete skrátiť. Ponechajte dostatočný voľný priestor, aby strom mohol rásť a kývať sa vo vetre. V tejto fáze vyrežete do stromu aj otvor pre budúci vchod do domu.
![]() |
![]() |
Krok 5: Rámy a inštalácia stien
Na zemi zostavujeme rámy stien. Použite merania, ktoré sa vykonajú po montáži plošiny a podlahy. Keď sú rámy zmontované a ležia na zemi, musíte ich položiť proti sebe a uistiť sa, že do seba dobre zapadajú a zodpovedajú rozmerom plošiny. Potom je možné steny uzavrieť.
Najlepšie je zdvihnúť steny pomocou lana a kladky upevnenej hore na strome. Steny budú dosť ťažké. Po zdvihnutí stien na vrchol si budete musieť nájsť pomocníka, ktorý ich zviaže alebo pridrží.
Krok 6: Strešná konštrukcia
Skôr ako začnete s výrobou strechy, musíte sa rozhodnúť o sklone jej strán. Sklon by nemal byť strmý, aby ste sa dokázali na ňu pri dokončovacích prácach bez problémov postaviť. Keď ste sa rozhodli pre výšku, môžete nainštalovať a pripevniť hrebeň strechy. Po zostavení rámu ho môžete začať obkladať preglejkou. Nezabudnite ponechať priestor okolo dreva, ako ste to urobili pri podlahe. Nakoniec pokryte strechu nepremokavým plášťom.
Krok 7: Schody
Predné dvere sú vyrobené v štýle salónu na divokom západe. Dvere, vedúce dovnútra od schodov, sú klasické. Schody je potrebné starostlivo ošetriť, pretože sú v kontakte s pôdou. Nášľapná časť schodov je hustejšia, aby boli pohodlnejšie pre malé nôžky.
![]() |
![]() |
Krok 8 : Dokončovacie práce
Označte a vyrobte zábradlie, aby deti mohli bezpečne ísť na balkón.
Hotovo. Jednotlivé kroky popísané príliš podrobne, pretože v každej situácii a s iným rozpočtom môže byť domček úplne iný. Dúfame však, že ako inšpirácia pre šikovného stolára je tento popis a hlavne obrázky dostačujúce.
Foto: cpykami.ru
Text: Ivan Nôta