
Pri prvoplánovaní ich stavebných úprav je podstatné zaznačiť si všetky dôležité miesta, ktorými sú prípojky na elektriku a vodu a samozrejme odtoky. Od ich umiestnenia potom začíname ďalej plánovať rozmiestnenie sanity, kúrenia a ďalšieho zariadenia kúpelne.
Ako teda na rekonštrukciu bytového jadra
Jednou z najdôležitejších otázok v tejto fáze je, či chceme mať WC spojené s kúpeľnou, alebo či bude stáť v samostatnej miestnosti. Ďalšou možnou alternatívou je aj WC umiestnené v kúpelni ale opticky oddelené dekoratívnou stenou. Pokiaľ byt obývate len sám, doporučovali by sme prvú možnosť. Priestor kúpelne sa pripojením miestnosti bývalého WC zväčší a vy získate viac možností na rôzne kombinácie zariadenia. Ak však máte viacčlennú rodinu, na alternatívu WC spojeného s kúpelňou okamžite zabudnite. Ťažko by sa vám totiž každé ráno stávalo prešľapujúc pred kúpeľňou, kým sa v nej napr. dosprchuje vaša dcéra či manželka. V tomto prípade oceníte oddelené WC, samozrejme najideálnejšie vtedy, ak do neho môžete zabudovať aj malé umývadlo.
Pouvažovať by ste mali aj nad tým, či vám susedné miestnosti neposkytujú priestor na posunutie priečok. Ak totiž vymeníte napr. originálny umakart za sadrokartónové steny, rýchlo prídete nato, že ste touto prestavbou nezískali žiadnu novú plochu, ba práve naopak. Vhodným riešením v spojení kúpelne s úzkou panelákovou chodbou je aj využitie zasúvacích dverí, samozrejme, pokiaľ vám to dĺžka priečky, na ktorých majú byť ukotvené ich koľajnice umožní.
V malej miestnosti by sa mali používať výhradne svetlé odtiene a kombinovať by ste mali maximálne 3 základné farby. Obklady by ste nemali ukladať až po strop, stačí do výšky hlavy. Dôležitá je aj ich veľkosť. Malé kúpeľne znesú rozmer max. 30x30 cm. Všetko „nad“ už pôsobí robustne. Malej kúpeľni nepadnú vhod ani veľké vzory a už vôbec nie veľké zariaďovacie predmety. Pokiaľ okolo priestrannej rohovej vane nemôžete pohodlne prechádzať, nebude vám radosť spôsobovať ani plahočenie v nej.
Optické zväčšenie miestnosti dosiahnete aj správnym rozmiestnením zrkadiel a použitím sanity priehľadného skla. To totiž vytvára pocit väčšej vzdialenosti. Ak sa pre tento materiál rozhodnete, prezrite si aj výrobky bez kovových rámov. Opticky zväčšujú priestor a navyše sú maximálne „in“.
Pokiaľ sa ani za nič nechcete vzdať myšlienky na vylihovanie vo vode či perličkovú masáž, riešte malý priestor kombináciou vane a sprchovacieho kúta. Tým môžete ušetriť veľkú časť priestoru. Vaňa a sprchovací kút sa spolu navyše dokážu podeliť nielen o miesto, ale aj o spoločnú batériu.
Masové výmeny umakartových jadier za murované priečky môžu spôsobiť prekročenie limitu zaťaženia bytového domu. Pred prestavbou kúpelne sa teda zamyslime aj nad tým, akým materiálom chceme umakart nahradiť. Využiť by sme mali odľahčené stavebné materiály akými sú napríklad pórobetónové tvárnice alebo sadrokartón. Nevýhodou je jeho slabá zvuková izolácia, na druhej strane, medzi montované steny ľahko uložíte nové rozvody pre vodu či elektriku. Veľkú rekonštrukciu bytového jadra je nutné ohlásiť stavebnému úradu.
Foto: www.selbst.de, www.holidaycheck.de, www.rialto-design.de, www.hornbach.de, www.newstroy.com.ua, www.iccssa.org, www.repaireasily.ru