ÚvodInéKlimatizácia a chladenieAko bojovať s vlhkosťou na chalupe pomocou slnečných lúčov

Ako bojovať s vlhkosťou na chalupe pomocou slnečných lúčov

Ako bojovať s vlhkosťou na chalupe pomocou slnečných lúčovProblém s hromadením vlhkosti na chatách, chalupách či iných sezónne obývaných stavbách riešime najčastejšie ich dôkladným vetraním. To sa však dá len v teplých mesiacoch a navyše - vetrať oknami môžeme len počas pobytu. Po väčšinu roka potom zostáva vnútorný priestor chát a chalúp uzavretý, kondenzuje sa v ňom vlhkosť, prehrieva sa, a od toho je už len krok k vzniku plesní.

Určite mnohí z vás počuli o takzvanom nútenom vetraní. Pri ňom sa teplý vzduch a vlhkosť odvádzajú von z interiéru a nahrádzajú sa vzduchom čerstvým a chladnejším. Prakticky ešte nedávno ste na takýto spôsob vetrania potrebovali zdroj elektrickej energie, čiže ste museli nechať zapnutý istič od napájacieho obvodu vetrania.

Vetranie bez priameho pripojenia k elektrickému obvodu

Riešenie je k dispozícii: Solárne vetracie systémy umožňujú riadenú výmenu vzduchu bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti.

Systém môže fungovať celoročne bez našej prítomnosti, bez nutnosti nechávať zapnutý prívod elektrického prúdu. Stačí, keď sa spoľahneme na slnko, a máme aj nulové prevádzkové náklady.

Ako to funguje?

Solárny vetrací systém sa skladá z ventilátora, akumulátora a fotovoltaického panelu. Zariadenie sa automaticky spustí, ak dôjde k prekročeniu hodnôt nastavených na termostate a vlhkomeri, a opäť sa vypne, keď teplota a vlhkosť klesnú. Ide teda o riadené vetranie, ktoré si vieme nastaviť podľa vlastných potrieb.

Množstvo vzduchu, ktoré je solárny ventilátor schopný prečerpať, závisí na výkone fotovoltaického panelu. Ten sa pre maximálnu účinnosť inštaluje na netienenú južnú stranu fasády alebo strechy v sklone 35°.

Dostatočná kapacita akumulátora zabezpečí, aby systém pracoval, aj keď ho kvôli prechodnému zatieneniu solárny panel nedobíja.

Ako bojovať s vlhkosťou na chalupe pomocou slnečných lúčov

Ako nastaviť vlhkomer s termostatom?

Keďže slnečnú energiu máme zadarmo, nemusíme sa hrať na strýka Držgroša a šetriť ňou na nesprávnom mieste s myšlienkou, že by nám vetraním chata zamrzla. Spúšťacie hodnoty je hlavne potrebné nastaviť tak, aby sa zariadenie aktivovalo skôr, než teplota či vlhkosť dosiahnu kritického bodu. Konkrétne tabuľky sú vždy priložené k návodu k solárnemu vetraciemu systému. Pokiaľ vám ho montuje firma, nebojte sa na tento fakt opýtať a hlavne, zaznačte si tieto údaje tak, aby ste ich mali vždy po ruke.

 

Foto: www.gounitedenergy.com,

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1942