Každý človek spí oveľa lepšie a kvalitnejšie, ak je v spálni absolútna tma. Ale ako ju dosiahnuť? A prečo je tma pri spánku taká dôležitá? V tomto článku sa dozviete množstvo tipov pre kvalitnejší spánok.
Vplyv svetla na spánok
Pre kvalitný spánok je dôležitý dostatok tmy, ticho a primeraná teplota. Práve v tme sa do ľudského tela vyplavuje hormón spánku melatonín, ktorý spôsobuje, že sa nám chce spať.
Každý človek má zároveň nejakým spôsobom nastavený cirkadiánny rytmus. Na základe svetla alebo tmy sa synchronizujú naše vnútorné hodiny, ktoré následne ovplyvňujú najrôznejšie procesy v našom tele. Medzi tieto procesy sa okrem iného radí práve spánok.
Ako mať tmu pri spaní
Odpoveď je pomerne jednoduchá. V ideálnom prípade by ste pri spaní nemali mať pustené žiadne svetlo. Ak budete zaspávať pri televízii alebo sa až do zaspania pozerať do telefónu, veľmi to kvalite vášho spánku nepridá.
Rovnako tak môže v noci pôsobiť rušivo pouličné osvetlenie, ktoré preniká do vašej spálne. Pravdou však zostáva, že väčšia tma zaisťuje kvalitnejší spánok. Presne preto sa oplatí riešiť zatienenie spálne a poobzerať sa po efektívnom variante.
Pre kvalitný spánok treba dosiahnuť úplnú tmu. Taký spln dokáže pekne potrápiť.
Tienenie do spálne: aké vybrať?
Ak chcete dosiahnuť úplné zatemnenie spálne, je potrebné sa poobzerať po vhodnej technike tienenia. Aké varianty sú v súčasnej dobe k dispozícii?
Vonkajšie žalúzie
Prvým variantom sú takzvané predokenné žalúzie. Vďaka elektrickému ovládaniu si môžete potrebnú tmu navodiť z pohodlia vašej postele. Bohužiaľ, nejde o variant vhodný pre všetky typy okien. Hodí sa skôr pre klasické rozmery okien, v prípade atypických modelov alebo strešných okien budete musieť siahnuť po vnútorných žalúziách na mieru.
Výhodou vonkajšieho tienenia je tiež fakt, že odráža slnečné lúče ešte vonku pred oknom, čo zabraňuje zbytočnému prehrievaniu miestnosti.
Vnútorné okenné žalúzie
Vnútorné žalúzie do okien nebývajú tak kvalitné ako vonkajšie žalúzie a spravidla dosahujú nižšiu životnosť. Ich slabou stránkou sú totiž plastové komponenty v podobe ovládacích tyčí, retiazok a spojok. Ak ale nemáte možnosť inštalovať vonkajšie žalúzie, jedná sa o dobrú voľbu.
Závesy do spálne
Ďalším variantom pre zatienenie spálne sú klasické závesy, ktoré dokážu príjemne zútulniť každú miestnosť a dodať jej šmrnc. Na druhej strane sa s nimi spája niekoľko nevýhod. V prvom rade, ak chcete dosiahnuť naozaj silné zatienenie, je potrebné vybrať špeciálne zatemňovacie závesy, obyčajné vám nepostačia. Na trhu je v ponuke množstvo závesov, ktoré vám síce svetlo v spálni stlmia, no stále bude čiastočne prenikať dnu.
Ďalšou nevýhodou môže byť fakt, že sa v závesoch drží prach, preto ich treba pravidelne prať. Navyše vás ich dizajn môže časom omrzieť a vy sa budete obzerať po nejakej novej variante.
Závesy skvele zútulnia každú miestnosť.
Zatemňovacie vnútorné rolety
Ako skvelý spôsob zatienenia môžu fungovať aj zatemňovacie okenné rolety alebo clony. Vybrať si môžete z rôznych materiálov a spôsobov inštalácie. Niektoré látkové rolety sa inštalujú na rám okna, iné na stenu a ďalším variantom sú rolety na nosnom ráme. Nevýhodou je skutočnosť, že pri nich vo väčšine prípadov nemožno ovplyvniť intenzitu tienenia (na rozdiel od žalúzií). Na druhej strane si môžete do spálne vybrať rolety s veľmi nízkou priepustnosťou svetla.
Screenové predokenné rolety
Clony alebo screenové rolety sú variantom exteriérového tienenia. Ide o skvelé riešenie proti prehrievaniu interiéru, ktoré vás zároveň ochráni pred hmyzom a šetrí energie.
Výhodou týchto vonkajších zatemňovacích roliet je látka, ktorá je z vnútornej strany priehľadná, no zvonku vás ochráni pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich.
Ďalšie spôsoby zatienenia okien
Najčastejšie používaným variantom interiérového tienenia sú, samozrejme, klasické žalúzie. Tie môžu byť vyrobené z hliníka, látky alebo napríklad z dreva. Nemenej populárne sú žalúzie deň a noc alebo vertikálne žalúzie, ktoré sa skvele vynímajú najmä pri veľkých oknách.
Originálnym tieniacim prvkom sú aj takzvané japonské posuvné panelové steny, ktoré každej miestnosti dodajú eleganciu. Ich výhodou je možnosť ľahkého zloženia a opätovného nasadenia vďaka pripevneniu k pojazdu suchým zipsom.
10 tipov pre lepší spánok
Okrem tmy vám k lepšiemu spánku pomôže kvalitné vybavenie spálne a dodržiavanie pravidiel spánkovej hygieny.
- Investujte do kvalitnej postele a matraca, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
- Postarajte sa o to, aby ste v spálni mali čistý vzduch. Pokiaľ s týmto problémom bojujete, môžete si zaobstarať špeciálnu čističku vzduchu.
- Pravidelne vetrajte, aby ste si mohli v noci užívať svieži vzduch.
- V posteli nepremýšľajte o negatívnych veciach, ktoré sa v priebehu dňa udiali. Naopak, venujte myšlienky niečomu pozitívnemu.
- Myslite na pravidelný pohyb, ktorý vám pomôže rýchlejšie zaspať.
- Zhruba 6 hodín pred spaním už nekonzumujte kávu.
- Večer svieťte lampičkou s tlmeným svetlom, ktoré vás pripraví na nadchádzajúci spánok.
- Bezprostredne pred spaním sa nepozerajte do počítača alebo mobilného telefónu. Radšej sa pustite do čítania knihy.
- Na večeru si dajte niečo ľahké.
- Spite v upratanom prostredí.