Blíži sa leto, teda obdobie, kedy budú v kúpeľni hľadať útočisko aj tí, ktorí to inak s osobnou hygienou veľmi nepreháňajú. Nie je lepší spôsob, ako sa ochladiť v horúcom dni, než výdatnou sprchou. Dnes sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na sprchové kúty, konkrétne na dvere. Aké sú typy sprchových dverí a aké sú ich výhody a nevýhody? Porovnali sme ich a prinášame stručný prehľad rôznych variantov.
Najlacnejším variantom je sprchový záves, ale ten by sme príliš neodporučili. Nie je dokonale vodotesný, voda si vždy nejako nájde cestu smerom von. Okrem toho je sprchový záves náchylný k plesniam a škvrnám. Dnešné sprchové závesy sú predsa len o niečo kvalitnejšie ako závesy, s ktorými sme sa stretávali v kúpeľniach vrcholného socializmu, aj výber dekorov je dnes širší a dajú sa vybrať vydarené kúsky. Predsa len by sme ale radšej uprednostnili kvalitné sprchové dvere od niektorého z prémiových výrobcov.
Posuvné sprchové dvere
Dvojdielne, trojdielne, ba aj štvordielne, s nerezovým alebo hliníkovým rámom, s matným sklom alebo čírym... Posuvné dvere sú vôbec najbežnejším typom sprchových dverí a existuje mnoho rôznych variantov. Geniálne riešia problém nedostatku priestoru v kúpeľni. Ako? Pri otváraní nezasahujú do priestoru v miestnosti, sunú sa po koľajnici. Niektorí používatelia považujú posuvné dvere za vysoko elegantné. Nedostatkom môže byť životnosť. Hlavne ide o samotný pojazd. Aby dvere fungovali bezproblémovo, musíte si dať pozor s výberom kvalitného kolieskového pojazdu. Kolieska by mali mať aspoň 2 cm a mali by byť osadené bezúdržbovými ložiskami. Pokiaľ sú tieto dve podmienky splnené, máte veľkú šancu, že dvere budú aj po rokoch používania jazdiť hladko, bez zadrhávania.
Zalamovacie dvere
Priestor šetria aj takzvané zalamovacie dvere. Veľkou výhodou tohto typu je, že vďaka nim môžu aj malé sprchové kúty získať dostatočne široký vstup. Pokiaľ máte kút so šírkou 70 centimetrov, čo je extrémne úzky model, zalamovacie dvere zaistia 50 centimetrov široký vstup. To úplne stačí pre dospelého človeka priemerného vzrastu. Dvere sa zalamujú smerom dovnútra, čo zaistí, aby kvapôčky vody dopadali na sprchovú vaničku a nevytvárali tak malé kaluže na podlahe v kúpeľni. Znamená to ale, že sa tým znižuje hĺbka sprchovacieho kúta.
Výhodou však zostáva, že zalamovacie dvere sú vysoko vodotesné, elegantné a relatívne málo náročné na údržbu.
Otočné sprchové dvere
Otočným dverám sa tiež hovorí pivotové. Sú usadené v otočnom čape a keď používateľ stlačí držadlo, dvere sa okolo vertikálnej osi otočia. Pokiaľ máte po sprche a chcete vyjsť von, pivotové dvere sa otočia smerom do miestnosti a tým sa vytvorí malá kaluž na podlahe. To je zásadná nevýhoda.
Pri pivotových modeloch musíte počítať s tým, že v bezprostrednej blízkosti za dverami nesmiete nič mať, teda umývadlo ani kúpeľňovú skrinku, aby do nich dvere nemohli pri maximálnom otvorení naraziť. Výhodou otočných dverí však zostáva, že sú jednoduché na manipuláciu a veľmi elegantné. Jasná voľba pre milovníkov atypických riešení.
Otváracie dvere
Pre sprchové kúty je možné vybrať aj dvere klasické, jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Majitelia menších kúpeľní budú v ich prípade riešiť dilemu: je lepšie otváranie smerom dovnútra, ktoré zákonite uberú miesto v sprchovacom kúte? Alebo smerom von, ktoré je prirodzenejšie, ale potom nesmiete mať v metre štvorcovom okolo dverí ani umývadlo, ani kúpeľňovú skrinku?
Otváracie dvere sú medzi užívateľmi obľúbené, čo logicky výrobcov vedie k tomu, aby na trh uvádzali väčšie množstvo modelov. V kategórii jednokrídlové ich nájdete o niečo viac, ale aj dvojkrídlových je na výber veľa. Pri upratovaní sa staráte len o sklenené plochy, absencia koľajníc a pojazdných koliesok údržbu pochopiteľne zjednodušuje. Ale musíte mať na pamäti, že ani tento typ dverí nezadrží všetku vodu vo vnútri sprchového kúta – pri otváraní dverí po sprche sa nejaké tie kvapky rozstreknú.
A čo materiál?
Okrem samotného systému dverí je nutné zvážiť aj materiál. Sprchové dvere je možné zaobstarať v skle aj v plaste. Plast je lacnejší a imúnny voči vodnému kameňu, ale nepôsobí tak príjemne. Preto uprednostňujeme sklo. Väčšina súčasných sprchových dverí je z kvalitného bezpečnostného skla a vďaka kvalitnej povrchovej úprave sa tu vodný kameň nezachytáva tak ľahko.
A z akého materiálu vybrať rám sprchových dverí? Hliníkový alebo nerezový profil sú lacnejšie, určite ale sú spoľahlivé a trvanlivé. O niečo lepšie vyzerá matný kovový povrch satin, ktorý je odolný voči škrabancom. Pri kúpe dverí so satinovým rámom však musíte siahnuť do peňaženky o niečo hlbšie.