Okná a dvere sú po kvalite hrubej stavby tou najdôležitejšou vecou, ktorá zaručí, že sa budete vo vašom domove cítiť bezpečne a komfortne v každom ročnom období – v zime vám bude príjemne teplo a počas horúceho leta nebudete ako v saune.
To, pre aký typ okien sa rozhodnete, je na vás. Plastové, drevené či hliníkové. Nové či repasované. Všetky môžu mať v danom objekte opodstatnenie, nie je to zďaleka len o cene. Každý typ moderných okien, pokiaľ sú od kvalitného výrobcu, správne navrhnuté a vhodne použité, vám poskytne to, čo potrebujete.
Čo by ste mali vedieť skôr, než sa rozhodnete pre konkrétny typ a výrobcu? Zhrnuli sme pre vás šesť vecí, ktoré by vás mohli – a mali – zaujímať.
1. Čo sú to eurookná?
Ostatných dvadsať rokov sa u nás skloňujú eurookná, ale nie každý vie, o čo presne ide a ako sa líšia od okien klasických. Mnohí ľudia si eurookná spájajú výlučne s drevom, ale nie je to tak. Plastové eurookná či hliníkové eurookná môžu byť rovnako kvalitné. Ide teda najmä o preferenciu zákazníka a občas si ten-ktorý materiál vyžaduje daná budova. Napríklad historické budovy sa často pri rekonštrukciách opatria drevenými eurooknami, pretože pamiatkari či architekti trvajú na čo najautentickejšom nahradení pôvodného materiálu.
Tomuto sa v hrubých rysoch začalo hovoriť eurookná. Názov sa natoľko ujal, že sa dnes používa rutinne v odborných aj laických kruhoch a ľudia si možno už ani neuvedomujú, o čo presne ide. Stručne zhrnuté, eurookná sú okná s robustnou konštrukciou, izolačným dvojsklom a celoobvodovým kovaním, bez ohľadu na to z akého materiálu sú vyrobené. Pre určenie materiálu, z ktorého sú vyrobené, je vhodné použiť prídavné meno a hovoriť o plastových, hliníkových či drevených eurooknách.
2. Je lepšie kupovať okná priamo od výrobcu?
Predajcovia plastových a hliníkových okien sú len sprostredkovateľmi tovaru a obyčajne majú vyššiu maržu ako firma, ktorá ich aj vyrába (ale pozor, nemusí to tak byť všade a vždy. Navyše nie všetci výrobcovia majú aj priamy predaj).
Okrem zjavnej výhody v podobe nižšej ceny, pokiaľ kupujete "z prvej ruky" od výrobcu, je tu ešte niekoľko praktických výhod.
Výrobcovia ako napríklad firma ANEKO SK zo Zlatých Moraviec, ktorá je dlhodobo jedným z popredných hráčov na slovenskom trhu, všetky okná a dvere vyrába na mieru, podľa objednávky zákazníka, a kompletne vo svojom závode. Obchodný zástupca, ktorý rieši objednávku, jednoducho a priamo komunikuje s výrobou aj montážnou čatou. Výrobu svojich okien si ako zákazník dokonca môžete prísť osobne pozrieť.
Ďalšou výhodou pre zákazníka je dostupnosť servisu, záručného i pozáručného, čo zabezpečuje v prípade ANEKO servisné a reklamačné oddelenie. Výrobca zároveň môže ponúkať doplnkové služby zahrnuté do ceny výrobkov ako dovoz, montáž či dokonca dočasné skladovanie – pri dlhšom čase za príplatok. Okná netreba nikde prevážať, čím sa obmedzí riziko poškodenia.
3. Ako rýchlo mi vyrobia nové plastové okná?
Doba výroby plastových okien závisí od zložitosti objednávky, pri väčších objemoch sa z kapacitných dôvodov môže predĺžiť. V neposlednom rade termín dodania určuje aj farebné prevedenie. Napríklad v slovenskej firme ANEKO trvá výroba klasických bielych plastových okien štandardne 12 pracovných dní.
Výroba okien v bežnejšie používaných farbách (zlatý dub, orech, mahagón a antracitová šedá vrúbkovaná) trvá 15 pracovných dní, pričom na menej tradičné laminácie si zákazník počká do 25 pracovných dní.
Čakanie si však môžete skrátiť návštevou závodu ANEKO v Zlatých Moravciach, kde si môžete svoje okná pohladiť ešte počas výroby, alebo si môžete posedieť na káve v novom showroome firmy v zimnej záhrade.
4. Sú plastové okná ekologické?
Niektoré viac, iné menej. Vysokokvalitné plastové okná sú možno drahšie, ale vďaka lepším tepelno-izolačným vlastnostiam ušetria náklady na energie, čo je nielen ekonomické, ale aj šetrné voči životnému prostrediu.
5. Ako sa pozerať na pomer ceny a kvality?
Keď hovoríme o systéme Gealan, výrobca ho spája s hospodárnosťou vo všetkých smeroch. Podľa ANEKO SK sú tieto plastové okná už pri kúpe cenovo prístupné. Výborná tepelná izolácia moderných viackomorových profilov navyše zabezpečí zníženie vykurovacích nákladov.
Plastové okná Gealan majú životnosť vyše 50 rokov, keďže aj bez špeciálneho ošetrovania sú schopné odolávať poveternostným podmienkam a udržujú si tvar. Takže na nové okná nemusíte myslieť aspoň polstoročie. Vydržíte tak dlho v jednom dome?
6. A čo vzduch v dome po inštalácii nových plastových okien?
Montáž nových plastových okien najmä do starších budov sa často spája s obavami, že múry nebudú dobre dýchať, a tak sa môže v okolí rámov zrážať voda a v rohoch sa začnú vytvárať plesne.
Správne vetranie je najvhodnejšou prevenciou hroziacej kondenzácie vodnej pary. V snahe postaviť sa čelom potenciálnym "slabinám" vzduchotesných okien, vyvinula nemecká spoločnosť Gealan základný vetrací systém AirMatic, ktorý zaručuje nevyhnutné základné vetranie.
Vzduch zvonku vstupuje cez vybrané dorazové tesnenie medzi rámom a krídlom do okennej drážky, ďalej sa vedie cez vetrací systém okien Gealan AirMatic AD a odtiaľ do vnútorného priestoru. Ak na klapky prúdi stúpajúci tlak vetra (zhruba 30 až 40 pascalov) vzduchový kanál sa uzatvorí a tok vzduchu sa preruší, preto necítite prievan.
Zvyšok závisí od kvalitnej montáže okien, servisu, ale aj šetrného prístupu pri používaní a dodržiavaní zásad, ktoré vám vysvetlí výrobca. Pri násilnom otváraní a zmenách polôh sa môžu okná vychýliť alebo dokonca vykrútiť, čo spôsobuje zlé doliehanie.
Ďalším aspektom, ktorý môže spôsobiť vznik plesní, je presakovanie múrov, zlá izolácia budovy, existujúce zárodky plesní v múroch a nevhodné využívanie priestorov (slabé vetranie, priveľa tropických rastlín, akrylové nátery a kachličky na veľkých plochách alebo presakujúci vodovod či nevysušené potopy. Za to však už plastové okná nemôžu. :)
7. Ako sú plastové okná zabezbezpečené pred vlámaním?
Všetky plastové okná vyrábané spoločnosťou ANEKO SK majú bezpečnostné kovanie Maco Multi-Matic, čo zabezpečuje ochranu pred vypáčením okna. Ak vás zaujímajú technické detaily, tak základom bezpečnostného kovania sú takzvané IS- čapy, ktoré majú hríbikový tvar zapadajúci do protikusu, takže okno sa dá len veľmi ťažko vypáčiť.
Viac sa dozviete z tejto video ukážky priamo od dodávateľa bezpečnostného systému.