Malý pozemok neznamená vôbec málo nápadov! Ukážeme vám, ako premeniť malý pozemok na príjemné miesto na oddych a ako mu vdýchnuť vzhľad slušnej záhrady.
Tajomstvom úspešného vzhľadu malej záhrady je inteligentný dizajn: príďte so zaujímavou myšlienkou, okolo ktorej môžete vybudovať celý priestor a maximálne využiť vlastnosti reliéfu. Je tiež dôležité udržiavať všetky prvky v jednom štýle a v jednej farebnej schéme - až potom bude celkový pohľad na lokalitu harmonický.
1. „Farebný ťah“
Zasaďte dva alebo tri pokojné odtiene navzájom do harmónie v rôznych častiach pozemku. Ozveny fialových kríkov, ako na fotografii (prvý v popredí, druhý v pozadí) vizuálne zväčšujú priestor. Ozveny fialových kríkov, prvý v popredí a druhý v pozadí, vizuálne zväčšujú priestor.
2. Podpery pre rastliny
Osvedčenou možnosťou návrhu je vytvoriť perspektívu. Optimálne, ak celá záhradka nie je okamžite viditeľná. Pri postupovaní hlbšie do záhrady sa uistite, že sa krásy otvárajú postupne. Na tento účel použite špeciálne pomôcky: živé ploty , pergoly, záhradné mriežky pre popínavé rastliny.
Vľavo: Podpory zelene pre rastliny, ako sú oblúky a pergoly, vytvárajú vertikálne štruktúry a efektnú hru tieňov - priestor sa stáva objemným. Nízke živé ploty z dreviny tiež rozdeľujú lokalitu na dve časti.
Vpravo: Optická ilúzia bude vytvorená mriežkou pre popínavé rastliny, ktorá je navrhnutá tak, aby nebola plochá, ale vytvárala ilúziu objemnosti.
Rozmery všetkých dekoratívnych prvkov, napríklad kvetinový oblúk, by mali byť úmerné veľkosti záhrady . Inak dôjde k pocitu nesúladu.
3. Záhradné chodníčky - naši spojenci
Pomáhajú vytvárať ilúziu veľkej záhrady. Cesta, ktorá sa kľukatí v oblúkoch, je skutočne zaujímavá: chodíte po nej a neviete, kde sú hranice záhrady a aké ďalšie krásy sa skrývajú za ňou.
Vľavo: Takáto cestička je skutočne fascinujúca. Vpravo: Niekoľko úzkych chodníkov vedie na osamelé miesto pre odpočinok pod stromami. Dva kríky buksusu dodávajú tejto záhrade špeciálne kúzlo, čo naznačuje vstup do tejto zóny.
4. Všetky cesty vedú ... do stredu záhrady
Priestor medzi cestami zaberajú rastliny - zostáva otvorený iba roh na oddych. Vďaka takýmto technikám zostáva ilúzia väčšieho rozsahu záhrady.
5. Drevený altánok kombinovaný s malým skleníkom
Nezabudnuteľná vec na záhrade! Zasklená časť môže byť naozaj použitá ako mini skleník. A v samotnom domčeku je miesto na uskladnenie záhradných potrieb, grilu a dokonca aj fúrika.
6. Mini ulička z briezok
Takáto ulička s tenkých briez načrtáva priestorovú perspektívu v záhrade a dodáva priestoru hĺbku a navyše rozširuje priestor.
7. Viacúrovňové platformy
Vytvorením viacúrovňových platforiem môžete dosiahnuť vizuálne zväčšenie priestoru záhrady.
8. Pravda alebo nepravda?
Zdá sa, že cez tento bizarný priechod v stene sa dostanete do miesta obklopeného zeleňou. V skutočnosti sa jedná o veľmi kvalitný dekoratívny plagát. Nie je to zlý nápad, však?
9. Prenosná fontána
Takáto fontána z rôznych veľkostí nádrží prináša do záhrady rozmanitosť a vďaka svojej kompaktnej veľkosti je vhodná aj pre najmenší pozemok.
10. Jednoduchá kamenná priečka
Jednoduchá kamenná priečka rozdeľuje územie na rôzne zóny. Vďaka tomuto členeniu bolo možné vytvoriť útulnú relaxačnú zónu na niekoľkých metroch štvorcových.
11. Ostrov s kvetinovými rastlinami v strede trávnika
Neguje rovnomernú plochu a blokuje výhľad do záhrady.
12. Mini potok s brehmi kamienkov a kameňov
Je veľmi podobný prírodným. Priťahuje pozornosť a zároveň ju odvádzaod veľkosti záhrady. V potôčiku voda netečie, ale stojí tak ako v jazierku.
13. Účinok zrkadlenia
Na malej ploche môžete dokonca umiestniť dekoratívny rybník . Je zrejmé, že rezervoár bude malý, ale aj to prispeje k požadovanému optickému zaostreniu. Pokojná vodná plocha, ako zrkadlo, odráža na svojom povrchu oblohu, mraky a všetko, čo je okolo rybníka. Vďaka tomuto efektu sa záhrada javí ako väčšia. Efektný je tiež podlhovastý obdĺžnikový tvar nádrže: táto konfigurácia oblasť vizuálne predlžuje.
V malej záhrade vyzerajú geometrické tvary skvele: štvorec, obdĺžnik a kruh. Prvky takýchto konfigurácií vnášajú poriadok a jasnosť do štruktúry celého záhradného pozemku - či už ide o kvetinovú záhradu, terasu alebo rybník. Úzke hladké chodníky a priame ploty pomôžu opticky zväčšiť záhradu.
14. Zelené akcenty
Pri výbere zelených „obyvateľov“ pre malú záhradu dávajte prednosť nízkym stromom a kríkom. Ide napríklad o javor Hollosum Globosum, rastlinu „Nana“ v tvare hnedého bôbu alebo babylonskú vŕbu „Umbraculifera“. V závislosti od miesta výsadby budú títo zelení asistenti schopní účinne zdobiť hranice lokality alebo zvýrazňovať pozoruhodné akcenty. Ako napríklad stonka ruže „Schneewittchen“: keď kvitne, je jednoducho nemožné z nej strhnúť oči. Tento ker vyzerá obzvlášť pôsobivo na priesečníku optických osí.
15. Originálne prvky dekorácie
Ďalší krok k úspešnému návrhu malej záhrady sú napríklad neobvyklé sochy, pôvodné kvetináče pre rastliny a pekné lampy priťahujúce pozornosť. Skromnosť záhrady vtedy naozaj ide bokom.
Samotné príslušenstvo by však nemalo preťažovať priestor, pretože jednoduché čisté línie vždy vyzerajú elegantnejšie ako hromada fantastických detailov.
Foto: archív časopisu Mein schöner Garten, Elke Borkowski, Classic Garden Elements, Ursel Borstell, Annette Timmermann, www.plus.dk
Autor: Ivan Nôta