Pri stavbe či prestavbe kúpeľne inštalujeme svietidlá síce celkom na záver, ich umiestnenie a typy by sme si však mali naplánovať hneď na začiatku, aby sme mohli správne uložiť prívody elektrického prúdu.
Centrálne osvetlenie kúpeľne by malo byť umiestnené na strope a odborníci sa v najmodernejších štúdiách zhodujú na tom, že najvhodnejším druhom svietidla pre tento účel sú stropné svietidlá. Svietidlá bodové totiž rozdeľujú kúpeľňu na niekoľko svetelných zón a správne svietidlo by malo nasvietiť rovnomerne celú miestnosť.
Odporúčajú sa teda svietidlá s dostatočným vyžarovacím uhlom a ten by mal predstavovať aspoň 90°. Pri inštalácii osvetlenia musíme počítať aj s niekoľkými dôležitými pravidlami, ktoré sú určené normou STN 33 2000-7-701. V zásade však platí, že čím je vzdialenosť svietidla od zdroja vody väčšia, tým sú menšie nároky sú naň kladené. Stupeň krytia označujú symboly P a I v označení svietidla. Čím vyššie číslo za nimi nasleduje, tým je jeho odolnosť proti vniknutiu predmetov a vody vyššia. Ak je vzdialenosť svietidla od zdroja väčšia ako 2,25 m môžeme používať svietidlo so štandardným krytím.
Do kúpeľne často „vbehneme“ len na skok, opláchnuť si ruky, či upraviť postrapatený účes a preto je nutné, aby svetlo reagovalo okamžite. Z tohto pohľadu sa nedoporučuje inštalovať do kúpelne výbojkové zdroje. Dlho sa žhavia a 100% svietivosť dosiahnu až po určitej chvíli.
Kúpeľňu sme už centrálne osvetlili, takže sa môžeme vrátiť k zrkadlu. Aj v tomto prípade zabudnite na bodové svetlá z výšky a halogénové žiarovky. Zvýraznia vaše vrásky a tiene na tvári. Správne umiestnenie a typ osvetlenia sa využíva napr. v divadelných šatniach. Svetlo namierené spredu po oboch stranách zrkadla a využitie klasických žiaroviek, dajú vašej tvári prirodzenú farbu a verný odraz v zrkadle. Jeho zdroj by nemal priamo oslňovať, z bezpečnostného hľadiska sa doporučuje umiestniť pri zrkadle svietidlá s difúznym krytom z opálového skla.
Pokiaľ je vaše zrkadlo väčšie 2 postranné svietidla, ešte môžeme podporiť dvoma rovnakými svietidlami namontovanými nad zrkadlom. V najlepšom svetle sa uvidíte pri použití vysokonapäťových halogénových alebo obyčajných žiaroviek. Dávajú teplé svetlo a nespôsobujú tiene v odraze.
Dobre pôsobí aj osvetlenie zabudované priamo do zrkadla.
Pre vytvorenie intímneho svetla, napríklad pri relaxačnom kúpeli, pokojne použite prídavné svetlo náladovej stojanovej lampy. Vašu kúpelňu zatraktívni a dodá jej pocit luxusu.
Módnou novinkou v osvetlení kúpeľní sú LED diódy. Využívajú sa nielen na svietidlách, ale čoraz častejšie ich môžeme nájsť aj na niektorých zariaďovacích predmetoch, či v strope či najnovšie aj v sprchovacích ružiciach. Dizajnéri a výrobcovia sa pre ne rozhodli vďaka ich malému rozmeru a vynikajúcej životnosti. Výrobkom dodávajú exkluzivitu a užívateľom radosť a blahodárne účinky na psychiku.
Aby bola intenzita osvetlenia v kúpeľni ideálna a navyše pre ľudské oko príjemná, mali by sa jej výška pohybovať okolo hodnoty 300 luxov.
Foto: 3deko.info, myhome.ru, pierres-et-decors.com, mir-news.com